Home > Products > > DMC561010R
DMC561010R
manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA
Product Status:
Discontinued At Digi-Key
Transistor Type:
2 NPN - Pre-Biased (Dual)
Frequency - Transition:
Mounting Type:
Surface Mount
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 500µA, 10mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Supplier Device Package:
SMini5-F3-B
Resistor - Base (R1):
10kOhms
Mfr:
Resistor - Emitter Base (R2):
10kOhms
Current - Collector Cutoff (Max):
500nA
Power - Max:
150mW
Package / Case:
5-SMD, Flat Leads
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
35 @ 5mA, 10V
Base Product Number:
DMC56101
Model Number:
DMC561010R
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 2 NPN - Pre-Biased (Dual) 50V 100mA 150mW Surface Mount SMini5-F3-B