Home > Products > > PBLS2001S,115
PBLS2001S,115
manufacturer:
NXP USA Inc.
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 3A
Product Status:
Obsolete
Frequency - Transition:
100MHz
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 355mV @ 300mA, 3A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 20V
Supplier Device Package:
8-SO
Resistor - Base (R1):
2.2kOhms
Mfr:
NXP USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2):
2.2kOhms
Power - Max:
1.5W
Package / Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 20mA, 5V / 150 @ 2A, 2V
Base Product Number:
PBLS20
Model Number:
PBLS2001S,115
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 20V 100mA, 3A 100MHz 1.5W Surface Mount 8-SO