Home > Products > > PBLS2004D,115
PBLS2004D,115
manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 1A
Product Status:
Active
Frequency - Transition:
185MHz
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 280mV @ 100mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 20V
Supplier Device Package:
6-TSOP
Resistor - Base (R1):
22kOhms
Mfr:
Nexperia USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2):
22kOhms
Power - Max:
600mW
Package / Case:
SC-74, SOT-457
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
60 @ 5mA, 5V / 220 @ 500mA, 2V
Base Product Number:
PBLS2004
Model Number:
PBLS2004D,115
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 20V 100mA, 1A 185MHz 600mW Surface Mount 6-TSOP