Home > Products > > PBLS1503V,115-NXP
PBLS1503V,115-NXP
manufacturer:
NXP USA Inc.
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 500mA
Product Status:
Active
Frequency - Transition:
280MHz
Package:
Bulk
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 15V
Supplier Device Package:
SOT-666
Resistor - Base (R1):
10kOhms
Mfr:
NXP USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2):
10kOhms
Power - Max:
300mW
Package / Case:
SOT-563, SOT-666
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 5mA, 5V / 200 @ 10mA, 2V
Base Product Number:
PBLS1503
Model Number:
PBLS1503V,115-NXP
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 15V 100mA, 500mA 280MHz 300mW Surface Mount SOT-666