Home > Products > > PEMH10115
PEMH10115
manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 NPN - Pre-Biased (Dual)
Frequency - Transition:
230MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Package:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
100mV @ 250µA, 5mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Supplier Device Package:
SOT-666
Resistor - Base (R1):
2.2kOhms
Mfr:
NXP USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2):
47kOhms
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA
Power - Max:
300mW
Package / Case:
SOT-563, SOT-666
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
100 @ 10mA, 5V
Base Product Number:
PEMH10
Model Number:
PEMH10115
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 2 NPN - Pre-Biased (Dual) 50V 100mA 230MHz 300mW Surface Mount SOT-666