Home > Products > > PBLS4004D,115
PBLS4004D,115
manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 700mA
Product Status:
Active
Transistor Type:
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Frequency - Transition:
150MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 310mV @ 100mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 40V
Supplier Device Package:
6-TSOP
Resistor - Base (R1):
22kOhms
Mfr:
Nexperia USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2):
22kOhms
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA, 100nA
Power - Max:
600mW
Package / Case:
SC-74, SOT-457
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
60 @ 5mA, 5V / 300 @ 100mA, 5V
Base Product Number:
PBLS4004
Model Number:
PBLS4004D,115
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 40V 100mA, 700mA 150MHz 600mW Surface Mount 6-TSOP