Home > Products > > PBLS1504Y,115
PBLS1504Y,115
manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 500mA
Product Status:
Active
Frequency - Transition:
280MHz
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 15V
Supplier Device Package:
6-TSSOP
Resistor - Base (R1):
22kOhms
Mfr:
Nexperia USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2):
22kOhms
Power - Max:
300mW
Package / Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
60 @ 5mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Base Product Number:
PBLS1504
Model Number:
PBLS1504Y,115
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 15V 100mA, 500mA 280MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP