Home > Products > > PBLS6003D-QX
PBLS6003D-QX
manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 700mA
Product Status:
Active
Frequency - Transition:
185MHz
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 340mV @ 100mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 60V
Supplier Device Package:
6-TSOP
Resistor - Base (R1):
10kOhms
Mfr:
Nexperia USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2):
10kOhms
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA, 100nA
Power - Max:
200mW, 250mW
Package / Case:
SC-74, SOT-457
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 5mA, 5V / 200 @ 1mA, 5V
Base Product Number:
PBLS6003
Model Number:
PBLS6003D-QX
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 60V 100mA, 700mA 185MHz 200mW, 250mW Surface Mount 6-TSOP