Home > Products > > DMA561000R
DMA561000R
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA
Transistor Type:
2 PNP - Pre-Biased (Dual)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 500µA, 10mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Supplier Device Package:
SMini5-F3-B
Resistor - Base (R1):
47kOhms
Mfr:
Resistor - Emitter Base (R2):
Current - Collector Cutoff (Max):
500nA
Power - Max:
150mW
Package / Case:
5-SMD, Flat Leads
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
160 @ 5mA, 10V
Base Product Number:
DMA56100
Model Number:
DMA561000R
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 2 PNP - Pre-Biased (Dual) 50V 100mA 150mW Surface Mount SMini5-F3-B