Home > Products > > UMF20NTR
UMF20NTR
manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 150mA
Product Status:
Active
Transistor Type:
1 NPN Pre-Biased, 1 NPN
Frequency - Transition:
250MHz, 180MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 500µA, 10mA / 400mV @ 5mA, 50mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Supplier Device Package:
UMT6
Resistor - Base (R1):
47kOhms
Mfr:
Rohm Semiconductor
Resistor - Emitter Base (R2):
47kOhms
Current - Collector Cutoff (Max):
500nA, 100nA (ICBO)
Power - Max:
150mW
Package / Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
20 @ 20mA, 5V / 180 @ 1mA, 6V
Base Product Number:
UMF20
Model Number:
UMF20NTR
Introduction
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 NPN 50V 100mA, 150mA 250MHz, 180MHz 150mW Surface Mount UMT6