Home > Products > > PHPT610030NKX
PHPT610030NKX
manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Description:
TRANS NPN 100V 3A LFPAK
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max):
3A
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
140MHz
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series:
Automotive, AEC-Q100
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
330mV @ 300mA, 3A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
100V
Supplier Device Package:
LFPAK56D
Mfr:
Nexperia USA Inc.
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA
Power - Max:
1.25W
Package / Case:
SOT-1205, 8-LFPAK56
Operating Temperature:
175°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
80 @ 1A, 10V