Home > Products > > NSS60101DMTTBG
NSS60101DMTTBG
manufacturer:
onsemi
Description:
TRANS 2NPN 60V 1A 6WDFN
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max):
1A
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
180MHz
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
180mV @ 100mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
60V
Supplier Device Package:
6-WDFN (2x2)
Mfr:
Onsemi
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
Power - Max:
2.27W
Package / Case:
6-WDFN Exposed Pad
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 500mA, 2V
Base Product Number:
NSS60101
Model Number:
NSS60101DMTTBG
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 60V 1A 180MHz 2.27W Surface Mount 6-WDFN (2x2)