Home > Products > > DXTP3C100PDQ-13
DXTP3C100PDQ-13
Current - Collector (Ic) (Max):
3A
Transistor Type:
2 PNP (Dual)
Frequency - Transition:
100MHz
Package:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
325mV @ 200mA, 2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
100V
Power - Max:
1.76W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
170 @ 500mA, 10V
Base Product Number:
DXTP3C100
Model Number:
DXTP3C100PDQ-13
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 PNP (Dual) 100V 3A 100MHz 1.76W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type UXD)