Home > Products > > DXTN3C100PDQ-13
DXTN3C100PDQ-13
Current - Collector (Ic) (Max):
3A
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Frequency - Transition:
130MHz
Package:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
330mV @ 300mA, 3A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
100V
Power - Max:
1.47W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
150 @ 500mA, 10V
Base Product Number:
DXTN3C100
Model Number:
DXTN3C100PDQ-13
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 100V 3A 130MHz 1.47W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type UXD)