Home > Products > > ZTD09N50DE6QTA-52
ZTD09N50DE6QTA-52
manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
SS Low Sat Transistor SOT26 T&R
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max):
1A
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
215MHz
Package:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
270mV @ 50mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Supplier Device Package:
SOT-26
Mfr:
Diodes Incorporated
Current - Collector Cutoff (Max):
10nA
Power - Max:
700mW
Package / Case:
SOT-23-6
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
300 @ 100mA, 2V
Base Product Number:
ZTD09N50
Model Number:
ZTD09N50DE6QTA-52
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 50V 1A 215MHz 700mW Surface Mount SOT-26