Home > Products > > NSV60101DMR6T2G
NSV60101DMR6T2G
manufacturer:
onsemi
Description:
60V 1A DUAL NPN LOW VCE(SAT) IN
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max):
1A
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
200MHz
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series:
Automotive, AEC-Q101
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 50mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
60V
Supplier Device Package:
SC-74
Mfr:
Onsemi
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
Power - Max:
400mW
Package / Case:
SC-74, SOT-457
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
250 @ 100mA, 5V
Base Product Number:
NSV60101
Model Number:
NSV60101DMR6T2G
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 60V 1A 200MHz 400mW Surface Mount SC-74