Home > Products > > DXTC3C100PD-13
DXTC3C100PD-13
manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
SS LOW SAT TRANSISTOR POWERDI506
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max):
3A
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN, PNP
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
130MHz, 100MHz
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
330mV @ 300mA, 3A / 325mV @ 200mA, 2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
100V
Supplier Device Package:
PowerDI5060-8 (Type UXD)
Mfr:
Diodes Incorporated
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA
Power - Max:
1.47W
Package / Case:
8-PowerTDFN
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
150 @ 500mA, 10V / 170 @ 500mA, 10V
Base Product Number:
DXTC3C100
Model Number:
DXTC3C100PD-13
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array NPN, PNP 100V 3A 130MHz, 100MHz 1.47W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type UXD)