Home > Products > > ZXT12N50DXTC
ZXT12N50DXTC
Description:
TRANS 2NPN 50V 3A 8MSOP
Current - Collector (Ic) (Max):
3A
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Frequency - Transition:
132MHz
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 50mA, 3A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Power - Max:
1.04W
Package / Case:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
300 @ 1A, 2V
Base Product Number:
ZXT12N50
Model Number:
ZXT12N50DXTC
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 50V 3A 132MHz 1.04W Surface Mount 8-MSOP