Home > Products > > ZXT12P40DXTA
ZXT12P40DXTA
Description:
TRANS 2PNP 40V 2A 8MSOP
Current - Collector (Ic) (Max):
2A
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 PNP (Dual)
Frequency - Transition:
130MHz
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
260mV @ 100mA, 2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
40V
Power - Max:
1.04W
Package / Case:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
300 @ 1A, 2V
Base Product Number:
ZXT12P40
Model Number:
ZXT12P40DXTA
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 PNP (Dual) 40V 2A 130MHz 1.04W Surface Mount 8-MSOP