Home > Products > > ZXT12P20DXTA
ZXT12P20DXTA
Description:
TRANS 2PNP 20V 2.5A 8MSOP
Current - Collector (Ic) (Max):
2.5A
Product Status:
Obsolete
Transistor Type:
2 PNP (Dual)
Frequency - Transition:
110MHz
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
200mV @ 125mA, 2.5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
20V
Power - Max:
1.04W
Package / Case:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
300 @ 1A, 2V
Base Product Number:
ZXT12P20D
Model Number:
ZXT12P20DXTA
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 PNP (Dual) 20V 2.5A 110MHz 1.04W Surface Mount 8-MSOP