Home > Products > > ZXT12N20DXTC
ZXT12N20DXTC
manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
TRANS 2NPN 20V 3.5A 8MSOP
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max):
3.5A
Product Status:
Obsolete
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
112MHz
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
200mV @ 50mA, 3.5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
20V
Supplier Device Package:
8-MSOP
Mfr:
Diodes Incorporated
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA
Power - Max:
1.04W
Package / Case:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
300 @ 1A, 2V
Base Product Number:
ZXT12N20D
Model Number:
ZXT12N20DXTC
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 20V 3.5A 112MHz 1.04W Surface Mount 8-MSOP