Home > Products > > ZXTD09N50DE6TC
ZXTD09N50DE6TC
manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
TRANS 2NPN 50V 1A SOT23-6
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max):
1A
Product Status:
Obsolete
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
215MHz
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
270mV @ 50mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Supplier Device Package:
SOT-26
Mfr:
Diodes Incorporated
Current - Collector Cutoff (Max):
10nA
Power - Max:
1.1W
Package / Case:
SOT-23-6
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
200 @ 500mA, 2V
Base Product Number:
ZXTD09N50D
Model Number:
ZXTD09N50DE6TC
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 50V 1A 215MHz 1.1W Surface Mount SOT-26