Home > Products > > FMBM5551-SB16001
FMBM5551-SB16001
manufacturer:
onsemi
Description:
TRANS NPN 160V 0.6A SSOT-6
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max):
600mA
Product Status:
Obsolete
Transistor Type:
2 NPN (Dual)
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
300MHz
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
200mV @ 5mA, 50mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
160V
Supplier Device Package:
SuperSOT™-6
Mfr:
Onsemi
Current - Collector Cutoff (Max):
50nA (ICBO)
Power - Max:
700mW
Package / Case:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Operating Temperature:
150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
80 @ 10mA, 5V
Base Product Number:
FMBM5
Model Number:
FMBM5551-SB16001
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 160V 600mA 300MHz 700mW Surface Mount SuperSOT™-6