Home > Products > > CA3083M96
CA3083M96
manufacturer:
Renesas Electronics America Inc
Description:
TRANS 5NPN 15V 0.1A 16SOIC
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA
Product Status:
Obsolete
Transistor Type:
5 NPN
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
450MHz
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
700mV @ 5mA, 50mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
15V
Supplier Device Package:
16-SOIC
Mfr:
Current - Collector Cutoff (Max):
10µA
Power - Max:
500mW
Package / Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
40 @ 50mA, 3V
Base Product Number:
CA3083
Model Number:
CA3083M96
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 5 NPN 15V 100mA 450MHz 500mW Surface Mount 16-SOIC