Home > Products > > NSS60200DMTTBG
NSS60200DMTTBG
manufacturer:
onsemi
Description:
TRANS PNP 60V 2A 6WDFN
Category:
Discrete Semiconductor Products
Specifications
Category:
Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 PNP (Dual)
Mounting Type:
Surface Mount
Frequency - Transition:
155MHz
Package:
Tape & Reel (TR)
Series:
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
450mV @ 200mA, 2A
Supplier Device Package:
6-WDFN (2x2)
Mfr:
Onsemi
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case:
6-WDFN Exposed Pad
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
150 @ 100mA, 2V
Base Product Number:
NSS60200
Model Number:
NSS60200DMTTBG
Introduction
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 PNP (Dual) 155MHz Surface Mount 6-WDFN (2x2)