Z8F082ASH020SG2156
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
Package / Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number Of I/O:
17
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
1K X 8
Connectivity:
IrDA, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
Encore!® XP®
Supplier Device Package:
20-SOIC
Data Converters:
A/D 7x10b
Speed:
20MHz
Base Product Number:
Z8F082
Model Number:
Z8F082ASH020SG2156
Introduction
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-SOIC