Z8F0821PH020SG
manufacturer:
Zilog
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Number Of I/O:
11
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
1K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, IrDA, UART/USART
Package:
Tube
EEPROM Size:
Program Memory Size:
8KB (8K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Through Hole
Series:
Encore!® XP®
Data Converters:
A/D 2x10b
Mfr:
Zilog
Core Processor:
EZ8
Speed:
20MHz
Base Product Number:
Z8F0821
Model Number:
Z8F0821PH020SG
Introduction
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH