Z8F0880HH020EG
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Package / Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number Of I/O:
17
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable:
Verified
RAM Size:
2K X 8
Connectivity:
I²C, IrDA, LINbus, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status:
Not For New Designs
Mounting Type:
Surface Mount
Data Converters:
A/D 7x10b
Speed:
20MHz
Base Product Number:
Z8F0880
Model Number:
Z8F0880HH020EG
Introduction
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH