Z8F0422SJ020SG
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
Package / Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number Of I/O:
19
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Connectivity:
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type:
Surface Mount
Data Converters:
A/D 5x10b
Speed:
20MHz
Base Product Number:
Z8F0422
Model Number:
Z8F0422SJ020SG
Introduction
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH