786A-M12-IS
manufacturer:
Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
Description:
ACCEL IEPE SENSOR
Category:
Sensors, Transducers
Specifications
Features:
Category:
Sensors, Transducers Motion Sensors Accelerometers
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Bulk
Series:
Sensitivity (LSB/g):
Supplier Device Package:
Output Type:
Analog Voltage
Mfr:
Bandwidth:
0.5Hz ~ 14kHz
Voltage - Supply:
18V ~ 30V
Acceleration Range:
±80g
Package / Case:
Module
Sensitivity (mV/g):
100
Operating Temperature:
-55°C ~ 120°C
Type:
Analog
Base Product Number:
786A
Axis:
X
Model Number:
786A-M12-IS
Introduction
Accelerometer X Axis ±80g 0.5Hz ~ 14kHz