3022-100-N
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Description:
ACCELEROMETER 100G ANALOG
Category:
Sensors, Transducers
Specifications
Features:
Category:
Sensors, Transducers Motion Sensors Accelerometers
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Package:
Bulk
Series:
Sensitivity (LSB/g):
Supplier Device Package:
Output Type:
Analog Voltage
Mfr:
Bandwidth:
1.5kHz
Voltage - Supply:
2V ~ 10V
Acceleration Range:
±100g
Package / Case:
Module
Sensitivity (mV/g):
0.45
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Type:
Analog
Base Product Number:
3022
Axis:
Z
Model Number:
3022-100-N
Introduction
Accelerometer Z Axis ±100g 1.5kHz