EFM32ZG108F32-B-QFN24
manufacturer:
Silicon Labs
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 24QFN
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
24-VQFN Exposed Pad
Number Of I/O:
17
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
4K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Package:
Tray
EEPROM Size:
Program Memory Size:
32KB (32K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
32-Bit Single-Core
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
Zero Gecko
Supplier Device Package:
24-QFN (5x5)
Data Converters:
Mfr:
Silicon Labs
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Speed:
24MHz
Base Product Number:
EFM32ZG108
Model Number:
EFM32ZG108F32-B-QFN24
Introduction
ARM® Cortex®-M0+ Zero Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QFN (5x5)