EFM32TG110F32-D-QFN24
manufacturer:
Silicon Labs
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 24QFN
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
24-VQFN Exposed Pad
Number Of I/O:
17
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
4K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Package:
Tray
EEPROM Size:
Program Memory Size:
32KB (32K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
Product Status:
Active
Core Size:
32-Bit Single-Core
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
Tiny Gecko
Supplier Device Package:
24-QFN (5x5)
Data Converters:
A/D 2x12b SAR; D/A 1x12b
Mfr:
Silicon Labs
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Speed:
32MHz
Base Product Number:
EFM32TG110
Model Number:
EFM32TG110F32-D-QFN24
Introduction
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QFN (5x5)