EFM32ZG110F4-B-QFN24
Description:
IC MCU 32BIT 4KB FLASH 24QFN
Package / Case:
24-VQFN Exposed Pad
Number Of I/O:
17
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Connectivity:
EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Program Memory Size:
4KB (4K X 8)
Product Status:
Active
Series:
Zero Gecko
Supplier Device Package:
24-QFN (5x5)
Data Converters:
A/D 2x12b; D/A 1x12b
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Speed:
24MHz
Base Product Number:
EFM32ZG110
Model Number:
EFM32ZG110F4-B-QFN24
Introduction
ARM® Cortex®-M0+ Zero Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 24-QFN (5x5)