EFM32TG222F8-QFP48T
Description:
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48TQFP
Package / Case:
48-TQFP
Number Of I/O:
37
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.85V ~ 3.8V
RAM Size:
2K X 8
Connectivity:
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Program Memory Size:
8KB (8K X 8)
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status:
Not For New Designs
Series:
Tiny Gecko
Supplier Device Package:
48-TQFP (7x7)
Data Converters:
A/D 4x12b; D/A 1x12b
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Speed:
32MHz
Base Product Number:
EFM32TG222
Model Number:
EFM32TG222F8-QFP48T
Introduction
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)