EFM32TG232F8-QFP64T
Description:
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 64TQFP
Package / Case:
64-TQFP
Number Of I/O:
53
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.85V ~ 3.8V
Connectivity:
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Program Memory Size:
8KB (8K X 8)
Product Status:
Not For New Designs
Series:
Tiny Gecko
Supplier Device Package:
64-TQFP (10x10)
Data Converters:
A/D 8x12b; D/A 1x12b
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Speed:
32MHz
Base Product Number:
EFM32TG232
Model Number:
EFM32TG232F8-QFP64T
Introduction
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 8KB (8K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)