HD6417750F167V
manufacturer:
Renesas Electronics America Inc
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208HQFP
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
208-BFQFP Exposed Pad
Number Of I/O:
28
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.6V ~ 2V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
24K X 8
Program Memory Type:
ROMless
Connectivity:
EBI/EMI, FIFO, SCI, SmartCard
Package:
Tray
EEPROM Size:
Program Memory Size:
Oscillator Type:
External
Peripherals:
DMA, POR, WDT
Product Status:
Obsolete
Core Size:
32-Bit Single-Core
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
SuperH® SH7750
Supplier Device Package:
208-HQFP (28x28)
Data Converters:
Mfr:
Core Processor:
SH-4
Speed:
167MHz
Base Product Number:
HD6417750
Model Number:
HD6417750F167V
Introduction
SH-4 SuperH® SH7750 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 167MHz ROMless 208-HQFP (28x28)