HD6417705BP100V
manufacturer:
Renesas Electronics America Inc
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208TFBGA
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
208-TFBGA
Number Of I/O:
105
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.4V ~ 1.6V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
32K X 8
Program Memory Type:
ROMless
Connectivity:
EBI/EMI, FIFO, IrDA, SCI, USB
Package:
Bulk
EEPROM Size:
Program Memory Size:
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
32-Bit Single-Core
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
SuperH® SH7700
Supplier Device Package:
208-TFBGA (12x12)
Data Converters:
A/D 4x10b
Mfr:
Core Processor:
SH-3
Speed:
100MHz
Base Product Number:
HD6417705
Model Number:
HD6417705BP100V
Introduction
SH-3 SuperH® SH7700 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 100MHz ROMless 208-TFBGA (12x12)