CY8C24894-24LTXIKG
manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56QFN
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
56-VFQFN Exposed Pad
Number Of I/O:
50
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
1K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, SPI, UART/USART, USB
Package:
Bulk
EEPROM Size:
Program Memory Size:
16KB (16K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
PSOC®1 CY8C24xxx
Supplier Device Package:
56-Sawn QFN-EP (8x8)
Data Converters:
A/D 47x14b; D/A 2x9b
Mfr:
Cypress Semiconductor Corp
Core Processor:
M8C
Speed:
24MHz
Base Product Number:
CY8C24894
Model Number:
CY8C24894-24LTXIKG
Introduction
M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 56-Sawn QFN-EP (8x8)