CY8C21323-24PVXIKO
manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number Of I/O:
16
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.25V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
256 X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, SPI, UART/USART
Package:
Bulk
EEPROM Size:
Program Memory Size:
4KB (4K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
8-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
PSOC®1 CY8C21xxx
Supplier Device Package:
20-SSOP
Data Converters:
A/D 8x8b
Mfr:
Cypress Semiconductor Corp
Core Processor:
M8C
Speed:
24MHz
Base Product Number:
CY8C21323
Model Number:
CY8C21323-24PVXIKO
Introduction
M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SSOP