XMC1301-T038F0032AAXUMA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
32-BIT MCU XMC1000 ARM CORTEX-M0
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number Of I/O:
26
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
16K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package:
Bulk
EEPROM Size:
Program Memory Size:
32KB (32K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
32-Bit Single-Core
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
XMC1000
Supplier Device Package:
PG-TSSOP-38-9
Data Converters:
A/D 16x12b
Mfr:
Infineon Technologies
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0
Speed:
32MHz