SAK-TC1197-512F180EAC
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 416BGA
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
416-BBGA
Number Of I/O:
219
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.42V ~ 1.58V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
224K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
ASC, CANbus, EBI/EMI, MLI, MSC, SSC
Package:
Bulk
EEPROM Size:
Program Memory Size:
4MB (4M X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
DMA, POR, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
32-Bit Single-Core
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
TC11xx
Supplier Device Package:
PG-BGA-416-10
Data Converters:
A/D 48x12b
Mfr:
Infineon Technologies
Core Processor:
TriCore™
Speed:
180MHz