DF2357VTE13V
manufacturer:
Renesas Electronics America Inc
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 120TQFP
Category:
Integrated Circuits (ICs)
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case:
120-TQFP
Number Of I/O:
87
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable:
Not Verified
RAM Size:
8K X 8
Program Memory Type:
FLASH
Connectivity:
SCI, SmartCard
Package:
Bulk
EEPROM Size:
Program Memory Size:
128KB (128K X 8)
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status:
Active
Core Size:
16-Bit
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
H8® H8S/2300
Supplier Device Package:
120-TQFP (14x14)
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Mfr:
Core Processor:
H8S/2000
Speed:
13MHz