VS-20TQ040STRLPBF
manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Description:
Category:
Discrete Semiconductor
Specifications
Part Number:
VS-20TQ040STRLPBF
Manufacturer:
Description:
In Stock. Alternative Models Available.
Lifecycle:
New From This Manufacturer
Datasheet:
VS-20TQ040STRLPBF Datasheet PDF
Delivery:
DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment:
T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information:
VS-20TQ040STRLPBF More Information
ECAD:
Request Free CAD Models
Remark:
Mount:
Surface Mount
Number Of Pins:
3
Forward Current:
20 A
Peak Reverse Current:
2.7 MA
Max Reverse Voltage (DC):
40 V
Max Operating Temperature:
150 °C
Max Reverse Leakage Current:
2.7 MA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):
40 V
Products Category:
Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet:
VS-20TQ040STRLPBF.pdf
Qty:
216 In Stock
Applications:
Infotainment & Cluster Lighting TV
Case/Package:
TO-263-3
Contact Plating:
Tin
Max Surge Current:
1.8 KA
Element Configuration:
Single
Average Rectified Current:
20 A
Min Operating Temperature:
-55 °C