VS-12TQ040STRLPBF
Part Number:
VS-12TQ040STRLPBF
Datasheet:
VS-12TQ040STRLPBF Datasheet PDF
More Information:
VS-12TQ040STRLPBF More Information
Number Of Pins:
3
Forward Current:
15 A
Max Surge Current:
990 A
Element Configuration:
Single
Average Rectified Current:
15 A
Min Operating Temperature:
-55 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current:
990 A
Datasheet:
VS-12TQ040STRLPBF.pdf
Qty:
212 In Stock
Applications:
Appliances Data Center & Enterprise Computing Gaming
Case/Package:
TO-263-3
Contact Plating:
Tin
Forward Voltage:
710 MV
Peak Reverse Current:
1.75 MA
Max Reverse Voltage (DC):
40 V
Max Operating Temperature:
150 °C
Max Reverse Leakage Current:
1.75 MA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):
40 V