VS-10WQ045FNPBF
Part Number:
VS-10WQ045FNPBF
Datasheet:
VS-10WQ045FNPBF Datasheet PDF
More Information:
VS-10WQ045FNPBF More Information
Surface Mount
Height:
2.39 Mm
Case/Package:
DPAK
Contact Plating:
Tin
Forward Voltage:
530 MV
Max Surge Current:
400 A
Element Configuration:
Common Anode
Average Rectified Current:
10 A
Min Operating Temperature:
-40 °C
Max Reverse Leakage Current:
1 MA
Peak Non-Repetitive Surge Current:
400 A
Datasheet:
VS-10WQ045FNPBF.pdf
Qty:
449 In Stock
Applications:
Aerospace & Defense Motor Drives Wearables (non-medical)
Width:
6.22 Mm
Length:
6.73 Mm
Number Of Pins:
2
Forward Current:
10 A
Breakdown Voltage:
45 V
Peak Reverse Current:
1 MA
Max Reverse Voltage (DC):
45 V
Max Operating Temperature:
175 °C
Natural Thermal Resistance:
2 °C/W
Max Forward Surge Current (Ifsm):
400 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):
45 V