SPV1001T40
manufacturer:
STMicroelectronics
Description:
Category:
Discrete Semiconductor
Specifications
Part Number:
SPV1001T40
Manufacturer:
STMicroelectronics
Description:
In Stock. Alternative Models Available.
Lifecycle:
New From This Manufacturer
Datasheet:
SPV1001T40 Datasheet PDF
Delivery:
DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment:
T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information:
SPV1001T40 More Information
ECAD:
Request Free CAD Models
Remark:
Manufacturer: STMicroelectronics. Tanssion Is One Of The Distributors. Wide Range Of Applications.
Mount:
Through Hole
Case/Package:
TO-220
Forward Voltage:
920 MV
Element Configuration:
Common Anode
Max Reverse Voltage (DC):
40 V
Max Operating Temperature:
175 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current:
250 A
Products Category:
Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet:
SPV1001T40.pdf
Qty:
199 In Stock
Applications:
Appliances Building Automation TV
Schedule B:
Forward Current:
16 A
Max Supply Voltage:
40 V
Nominal Supply Current:
16 A
Average Rectified Current:
16 A
Min Operating Temperature:
-40 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):
40 V