TRS12E65C,S1Q
Manufacturer:
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Description:
Category:
Discrete Semiconductor
Specifications
Part Number:
TRS12E65C,S1Q
Manufacturer:
Description:
In Stock. Alternative Models Available.
Lifecycle:
New From This Manufacturer
Datasheet:
TRS12E65C,S1Q Datasheet PDF
Delivery:
DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment:
T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information:
TRS12E65C,S1Q More Information
ECAD:
Request Free CAD Models
Remark:
Mount:
Through Hole
Case/Package:
TO-220-2
Forward Current:
12 A
Peak Reverse Current:
90 µA
Max Reverse Voltage (DC):
650 V
Max Operating Temperature:
175 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm):
60 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):
650 V
Products Category:
Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet:
TRS12E65C,S1Q.pdf
Qty:
640 In Stock
Applications:
Wireless Infrastructure Electronic Point Of Sale (EPOS) Gaming
Weight:
6.000006 G
Number Of Pins:
2
Forward Voltage:
1.7 V
Element Configuration:
Single
Average Rectified Current:
12 A
Min Operating Temperature:
-55 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current:
60 A