DLC0145BNOF
manufacturer:
DLC Display Co.,Ltd
Description:
1.45" PMOLED 160XRGBX128 COLOR
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
OLED - Passive Matrix
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
30.78mm W X 25.02mm H
Series:
Diagonal Screen Size:
1.45" (36.83mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
DLC Display Co.,Ltd
Backlight:
Display Mode:
Interface:
Parallel, 6-Bit/8-Bit/9-Bit (RGB), SPI
Dot Pitch:
0.18mm W X 0.06mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
160 X 128
Controller Type:
SEPS525-F00
Model Number:
DLC0145BNOF
Introduction
Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) OLED - Passive Matrix Parallel, 6-Bit/8-Bit/9-Bit (RGB), SPI 1.45" (36.83mm) 160 x 128