RVT101HVBNWC00
Manufacturer:
Riverdi
Description:
10.1" HB IPS TFT BT817Q PCAP
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
217.96mm W X 136.60mm H
Series:
EVE4
Diagonal Screen Size:
10.1" (256.54mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Riverdi
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
SPI
Dot Pitch:
0.17mm W X 0.17mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
1280 X 800
Controller Type:
BT817Q, ILI2132A
Model Number:
RVT101HVBNWC00
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) SPI 10.1" (256.54mm) 1280 x 800